• enfield.jpg
  • tf baner dawid.jpg
  • tlo2.jpg
  • wall1.jpg

Kolimator Vortex Sparc 1x22

David Odsłony: 20544

Od jakiegoś czasu chodzi mi pogłowie myśl, żeby upiększyć swojego kałasza. Na pierwszy ogień pójdzie zapewne zakup kolimatora. Co do modelu to miałem okazję kilka razy postrzelać z Radom Sporta oraz AK z posadzonym koli SPARC firmy Vortex, a że strzelało mi się co najmniej bardzo dobrze postanowiłem więc przyjrzeć się bliżej temu szkiełku.

 

 

Poniżej dane:

 

Powiększenie

1 x

Obiektyw

22 mm

Odległość od oka

nieograniczona

Wielkość plamki

2 MOA

Regulacja

1 MOA / Klik
45 MOA /Obrót

Max regulacja w pionie

90 MOA

Max regulacja w poziomie

90 MOA

Długość

7,6cm

Waga

147 g

 

 

W zestawie otrzymujemy:

- kolimator

- nakładka powiększająca (x2)

- montaż niski na szynę ris

- montaż wysoki na szynę ris

- podkładka pod montaż

- 2x bateria CR 2354

 

 

 

Budowa:

            Pierwsze co rzuca się w oczy to rozmiar kolimatora, miałem wrażenie, że to jakaś wersja mini. Obawiałem się nawet czy przez takie maleństwo dobrze będzie się celowało jednak już po pierwszych przymiarkach i oddaniu kilku strzałów okazało się, że bycie mikro w tym przypadku jest zaletą (mniejsza waga, mała obudowa praktycznie nie zasłania celu) bo przecież chodzi tutaj głównie o widoczność kropki. Tubus zbudowany jest z jednego elementu a całość wygląda bardzo zgrabnie. Po lewej stronie mamy dostęp do panelu sterowania (natężenie plamki oraz tryb NV).Kolejną cechą Sparca jest wypełnienie azotem (szkła nie parują) oraz wodoszczelność co jest w sumie standardem przy współczesnej optyce. Niewątpliwe dużą zaletą jest wytrzymałość na wstrząsy (producent testuje swoje koli na broni kalibru .375 H&H Magnum). Kolega wystrzelał już ze swojego AK grubo ponad 4 000 szt. ammo i nic mu się nie przestawia.

           

 

 

Szkła:

            Według specyfikacji szkła pokryte są powłokami antyrefleksyjnymi mającymi na celu min. poprawienie widoczności w warunkach słabego oświetlenia (szarówka, zmierzch) tego jednak nie miałem okazji sprawdzić. Kolimatora będę używał tylko w dzień na strzelnicy, więc nie jest to dla mnie aż tak istotne. Zwróciłem natomiast uwagę na to, że patrząc przez Sparca obraz wydaje się delikatnie zielonkawy, nie przeszkadza to absolutnie w celowaniu jednak przyzwyczajony do krystalicznie czystego obrazu w lunetach myśliwskich rzuciło mi się to w oczy.

 

Red Dot

            Plamka celownicza według producenta ma wielkość 2 MOA. O ile skalowanie natężenia działa bez zarzutu o tyle już co do samego kształtu plamki mam pewne zastrzeżenia (nie jest ona idealnie okrągła). Na szczęście przy dynamicznym strzelaniu skupiamy swój wzrok na dalszym planie i defekt ten nie jest widoczny. Regulacji plamki dokonujemy za pomocą pokręteł schowanych pod zakręcanymi osłonami (uszczelnionymi) kliki są wyraźne z dobrze wyczuwalnym oporem.

 

Akcesoria, montaż:

            Jak już wcześniej wspominałem kolimator dostajemy razem z wkręcaną nakładką powiększającą (x2) niewątpliwie przyda się jak będę chciał sprawdzić celność swojego AK na 100m. W zestawie znajdują się montaże niski oraz wysoki (idealnie pasuje do AR`ów), dodatkowo podkładka dzięki której możemy jeszcze skorygować wysokość osadzenia koli.

 

 

Ocena:

 

+

Cena

Gabaryty

Wytrzymałość

Magnifier x2

Dwa rodzaje montażu

 

-

Nieregularny kształt plamki

Lekkie barwienie obrazu

 

Podsumowując Sparc mimo swoich wad jest kuszącą pozycją na rynku ze względu min. na cenę oraz potwierdzoną wytrzymałość. Muszę jeszcze tylko pomacać drugi kolimator Vortexa – Strikefire i wtedy podejmę decyzję, który z tych dwóch kupię.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dziękujemy firmie Kolba.pl za udostępnienie Sparca do testów.

 

UPDATE 1

Testujemy SPARC`a ponad 6 miesięcy. Nie mamy żadnych zastrzeżeń co do pracy koli. Montowaliśmy go na AK, kilku AR`ach i broni powtarzalnej (kal. .308 win.) Aktualny przebieg to około 2 000 strzałów. Nie odnotowaliśmy absolutnie żadnych problemów z ustawianiem plamki lub nie trzymaniem zera. Należałoby tutaj zwrócić uwagę na rewelacyjny sposób montażu SPARC`a... Dosyć często w trakcie jednej wizyty na strzelnicy musieliśmy przekładać kolimator z jednej broni na inną (co wiązało się ze zmianą montażu np. z niskiego na wysoki),a dzięki specyficznemu montażowi procedura ta przebiegała szybko i sprawnie. SPARC zawsze jest wypoziomowany. Najlepsze jest to, ze po zamontowaniu na kolejnej broni regulacja plamki ograniczała się do co najwyżej dwóch klików.

 

UPDATE 2


Mieliśmy okazję popatrzeć przez "podobny" koli firmy Aimpoint Micro H-1. Okazuje się, że koli Aimpointa za ponad 2 000zł ma dużo gorszą plamkę celowniczą a co gorsza straszne refleksy (czerwony pierścień widoczny na krawędziach szkła). Jak dla mnie Sparc za mniej niż połowę wartości Micro H-1 zdecydowanie wygrywa.


Ps. Po nakręceniu nakładki powiększającej należy pamiętać, że zmienia się średni punkt trafienia.

DAVID

 

You have no rights to post comments

Kanał

Triggerfinger.pl & Best Hunters - Stag Arms AR15

172 sec.
Views: 4291
Triggerfinger.pl & Best Hunters - Stag Arms AR15

Sklepy

Współpracujemy