• enfield.jpg
  • tf baner dawid.jpg
  • tlo2.jpg
  • wall1.jpg

Luneta Vortex Viper PST 6-24x50

David Odsłony: 15020

Już ponad 2 lata jestem użytkownikiem lunety Vortex Viper PST 6-24x50 i chciałbym się podzielić swoją opinią na temat tej lupki.

 

 

Mechanika:

Wieże regulacji odsłonięte z wyraźnym klikiem, pracują pewnie i z wyczuwalnym oporem, jak do tej pory nie zdarzyło mi się przypadkowe przestawienie. Luneta posiada opcję zerowania nastaw - po ustawieniu bębnów podczas przystrzeliwania, odkręcamy (dwie śruby imbusowe) i ustawiamy zero czyli pozycję wyjściową. Link do filmu dot zerowania:

http://www.vortexoptics.com/video/setting_the_viperpst_zero_stop

 

 

 

 

Szkła:

Bardzo dobrej jakości, nie są to co prawda lunety typowo nocne, ale przy porównaniu bezpośrednio w tych samych warunkach z Meopta Meostar r1 3-12x56 różnice zaobserwowałem głównie w polu widzenia. Różnica w jasności bardzo niewielka na korzyść Meopty. Jeśli w grę wchodzi polowanie nocne to lepszym wyborem będzie model z mniejszym powiększeniem – 4-16x50. Ja zdecydowałem się na 6-24x50 z myślą o strzelaniu na większe dystanse. Miałem już okazję strzelać na 600m w Bartoszycach i na największym powiększeniu przy wysokiej temp powietrza oraz mocno nagrzanej lufie mimo miraży nie miałem problemów z dobrą widocznością celów. Sztucer mam przystrzelany na odległość 100m i aby trafiać w punkt na 600m musiałem wykonać 56 klików – co ważne nie zabrakło regulacji a tego się obawiałem. Na odległość 300m przy dobrych warunkach pogodowych widać przestrzeliny po kalibrze .223 rem. na białym tle. Obraz czysty, przejrzysty wysokiej rozdzielczości, bobrze oddaje barwy (miałem okazję patrzeć przez Deltę 4,5-30x50 gdzie krawędzie przedmiotów wpadały w lekko czerwonawy kolor). Jedynie na największym powiększeniu widoczne jest lekkie pogorszenie obrazu, ale absolutnie nie przeszkadza to w celowaniu.Osobiście na strzelnicy używam tylko powiększenia 24.

 

Podświetlenie:

Płynnie regulowane, podświetla się część krzyża (cienkie nitki), w nocy daje radę (wiadomo, że punktowe lepsze, ale i tak jest ok).

   

 

 

Dane techniczne:

Tubus 30cm, powiększenie od 6 do 24, średnica obiektywu 50mm, krzyż w drugim planie (nie zmienia się wraz ze zmianą krotności powiększenia), krzyż wyskalowany w MRAD (miliradiany – 1 klik na 100m daje 1cm), długość 39cm, boczne pokrętło paralaksy (wyskalowane w jardach, w miarę dokładnie można odczytać odległość od celu)

 

 

Ogólnie uważam, że w tym przedziale cenowym nie ma lepszej oferty. Dodatkowym plusem Vortexa jest dożywotnia gwarancja producenta oraz to, że przy ewentualnej reklamacji nie potrzebujemy jakichkolwiek dowodów zakupu. Każda luneta ma swój unikalny numer i na tej podstawie producent naprawia lub wymienia lunetę. Nie miałem możliwości sprawdzić czy faktycznie serwis jest na takim poziomie jak gwarantuje producent, ale czytałem wiele opinii na forach użytkowników z za wielkiej wody i tam ludzie to potwierdzają.

Całkiem niedawno dwóch moich znajomych zastanawiało się nad zakupem Vipera i po dogłębnych oględzinach mojej lupki na strzelnicy zdecydowali się na zakup. Również są zadowoleni i potwierdzają wysoką jakość (obydwaj posiadają również lunety z najwyższej półki więc mają dobre porównanie).

 

Nie bez znaczenia jest również fakt, że lunety Vortex Viper PST w stanach zostały wybrane na najlepsze szkła do 1 000$.

 

Kilka fotek na moim Savage`u

 

 

 

 

 

 

Update:

12.04.2014 wygrałem zawody w Wesołej (konkurencja snajper 200 oraz 300m - kcz z optyką). Luneta sprawiła się wzorowy i nie ukrywam, że miała duży wpływ na wynik końcowy :) Mimo dużego falowania powietrza widziałem przestrzeliny na 300m i dzięki temu mogłem nanieść niezbędne poprawki.

Poniżej tarcza na odległość 300m (strzelałem z karabinu Savage 12FCV w kal. .223 rem. z dwójnogiem, w tylnej części broń oparta na dłoni)

Odskok po lewej to strzał próbny.

 

 

You have no rights to post comments

Kanał

Triggerfinger.pl & Best Hunters - Stag Arms AR15

172 sec.
Views: 4282
Triggerfinger.pl & Best Hunters - Stag Arms AR15

Sklepy

Współpracujemy