• enfield.jpg
  • tf baner dawid.jpg
  • tlo2.jpg
  • wall1.jpg

Forgot password? | Forgot username? | Register

Pozwolenie na broń palną

Pozwolenie na broń palną

Dla tych co marzą o swojej luśni rady i porady na temat zdobycia pozwolenia na broń palną (długą) centralnego zapłonu .Najprostsza i w miarę najpewniejsza metoda to zostać myśliwym. A żeby zostać mysliwym:

1. Staż

Pierwsza rzecz to odbycie stażu kandydackiego na myśliwego.Najlepiej mieć kogoś znajomego w kole myśliwskim, w którym moglibyśmy odbyć owy staż co daje nam możliwość późniejszego wstąpienia do koła (możliwość wykonywania polowań). Oczywiście można być myśliwym nie będąc w żadnym kole (myśliwy niezrzeszony), ale wtedy nie będziemy mieli gdzie polować chyba że na zaproszenie. Staż możemy również odbyć w ośrodku hodowli zwierzyny (należy zwrócić się wtedy do PZŁ z prośbą o skierowanie na staż http://www.pzl.wa...092006.pdf ) i jest to opcja raczej dla tych, którzy chcą mieć broń a nie koniecznie polować, ponieważ ciężko po takim stażu znaleźć koło chętne do przyjęcia nas w swoje szeregi (chyba że ma się znajomego myśliwego).

Staż trwa dokładnie rok od momentu wpisania na listę stażystów. W trakcie trwania stażu w kole myśliwskim bierzemy udział w polowaniach (często jako naganka), budujemy oraz naprawiamy urządzenia tj. ambony, karmniki itp., dokarmiamy zwierzynę, integrujemy się z myśliwymi .

2. Kurs

Kolejnym krokiem jest odbycie kursu na myśliwego. Kursy te odbywają się 2 razy w roku. Są w formie wykładów przez okres około 2 miesięcy (zjazdy weekendowe). Wszelkie info odnośnie zapisów jak i samych kursach tutaj http://www.pzl.wa...;Itemid=21

3. Egzamin

Po odbytym kursie należy zdać egzamin składający się z częsci ustnej, pisemnej (test) oraz praktycznej (strzelanie).

4. Członkostwo w PZŁ

Po zdanych egzaminach wyrabiamy legitymację, opłacamy wpisowe oraz składkę i jesteśmy myśliwymi.

5. Pozwolenie na broń

Mając legitymację PZŁ, badania lekarskie, zaświadczenie o zdaniu egzaminów na myśliwego, potwierdzenie uiszczenia opłaty za pozwolenie na broń idziemy do KWP (Komenda Wojewódzka Policji) i możemy kupować luśnie.A teraz o kosztach.

1. Staż

Nie powinien nas nic kosztować choć w praktyce bywa róznie.

2. Kurs oraz egzaminy

1200zł

3. Wpisowe do PZŁ oraz roczna składka

768zł + 285zł

4. Badania, opłata za pozwolenie

150zł + 242zł

5. Szafa pancerna

Jest konieczna do przechowywania broni. Koszt od 300zł

6. Wpisowe do koła lowieckiego

Oficjalnie koło może zażądać maksymalnie 10-cio krotność składki rocznej do PZŁ czyli 2850zł ale to oficjalnie w praktyce wpisowe może wynosić nawet 5 000zł. Dla tych którym zależy tylko na posiadaniu broni i cieszeniu się nią na strzelnicy bez polowań ten punkt można pominąć.

Edited by: - Maj-02-2013 06:42 PM

Administrator has disabled public posting. Please login or register in order to proceed.

Re: Pozwolenie na broń palną

Szybszym i znacznie prostszym rozwiązaniem jest staranie się o pozwolenie na broń palną do celów sportowych.

Do tego nie ogranicza nas pozwolenie wtedy do zakupu broni długiej tylko, a mamy szeroki wachlarz broni długiej, krótkiej w kalibrach od 5,6 mm do 12 mm (5,45 też wchodzi w ten zakres). Podobnie rzecz ma się do broni gładkolufowej - dostępna.Mój post z innego forum:

Pozwolenie na broń palną do celów sportowych.Tutaj w uproszczeniu napiszę jakie warunki trzeba spełnić i co trzeba zrobić.

Generalnie należy mieć ukończone 21 lat - kiedyś można było mieć mniej, ale to klub kupował wtedy broń dla takowej osoby itd.Przypuśćmy, że osoba zainteresowana ma już ukończone te 21 lat, a jeżeli nie to i tak część kroków może wykonać bo do czasu aż uzyska wymagany wiek czas gra na jej korzyść (chyba, że zmieni się ustawa).A więc tak:Krok 1:

Należy znaleźć w swojej okolicy klub strzelecki czy też stowarzyszenie strzeleckie.

Często są to kluby typowo sportowe, gdzie są trenerzy, broń klubowa itd.

Można w nich spotkać strzelnice do broni pneumatycznej, na której jak dobrze pójdzie będziecie uczyć się podstaw strzelania.

Ważne jest, aby klub nie był nastawiony tylko na strzelania czysto tarczowe/sportowe (dyscypliny olimpijskie), ale też prowadził strzelania dynamiczne. Chociaż tutaj można zawsze w późniejszym czasie jeździć strzelać gdzie indziej samemu lub z kolegami z klubu.Ważne, aby zwrócić uwagę na wielkość składek w klubie i co za to dostajemy.

Ja mam strzelnicę w jedną sobotę w miesiącu za free, ale i tak mam ugadane tak z właścicielem już, że praktycznie nie płacę.

W jednych klubach składka wynosi przykładowo 250 zł i można jakoś tam taniej korzystać ze strzelnicy etc. a w innych jest to 400 zł rocznie i jeszcze trzeba za strzelnicę płacić.

Ceny podałem orientacyjnie z tego co znam. Jakie są one konkretnie należy sprawdzić osobiście w klubie do jakiego chcemy należeć.Składki w klubie często są mniejsze dla osób nie posiadających własnej broni, ale to zależy od klubu bo mogą one być wyższe ze względu na korzystanie z broni klubowej, ale to już zależy od klubu/stowarzyszenia.Równie ważne jest też to, aby sprawdzić kilka klubów.

Na początku jak przyjdzie się z ulicy pewnie dziwnie będą patrzeć bo jednak jest to u nas niecodzienny sport i trzeba uważać.Pamiętajcie, że staż w klubie działa na waszą korzyść więc warto zapisać się wcześniej.Krok 2:

Patent strzelecki.

Ważnym dokumentem jest ów patent strzelecki, który należy zdać jak najszybciej.Koszt patentu to 400 zł (o ile się nic nie zmieniło) do tego należy doliczyć 50 zł na badania lekarskie - często są wykonywane na miejscu przed egzaminem (coś w rodzaju badań na prawo jazdy kat. B czyli formalność).

Dodatkową opłatą jest koszt egzaminu praktycznego, kolega płacił 120 zł bodajże w co wlicza się broń, amunicja, strzelnica...Na teście pisemnym nie można popełnić żadnego błędu!!!

Często egzamin jest zakończeniem wykładu/szkolenia czy tam omówienia przepisów więc zawsze na bieżąco jest to omówione tuż przed egzaminem zasadniczym.

Strzelanie wykonuje się z broni pneumatycznej, kulowej i śrutowej do rzutek. Ze wszystkich rodzajów jeżeli te trzy grupy zaznaczymy w formularzu zgłoszeniowym - zasadniczo powinno się to zrobić.Często patenty robione są w klubach strzeleckich jeżeli zbierze się większa liczba chętnych lub są takowe możliwości czy też klub to zorganizuje lub robi to od zawsze bo tam są prowadzone...Krok 3:

Licencja PZSS.

Praktycznie już po otrzymaniu patentu zapisujemy się do PZSS (Polski Związek Strzelectwa Sportowego) oraz występujemy o licencję zawodniczą.

Jest to zasadniczo formalność i robi to za nas klub.

Koszt licencji to 50 zł.-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-Jak już strzelamy sobie w klubie itd. zdobyliśmy trochę stażu w nim to występujemy z wnioskiem o wydanie pozwolenia na broń palną do celów sportowych.

Obecnie lepiej wystąpić na początek o 3 czy 5 sztuk i dobrze to uzasadnić.

Jeżeli wystąpimy o mniejszą ilość czy też nie będziemy chcieli strzelby, a po jakimś czasie stwierdzimy, że jest nam jednak potrzebna do danych zawodów to występujemy nie tyle co o rozszerzenie, ale o zmianę decyzji co jest utrudnieniem ze strony WPA.Krok 4:

Wykonujemy badania lekarskie na pozwolenie na broń palną do celów sportowych.

Koszt to bodajże 400 zł jeżeli nic się nie zmieniło.

Badania muszą być wykonane przez lekarza uprawnionego do wykonywania takowych - spis można znaleźć w internecie.Krok 5:

Zaczynamy od zebrania dokumentów jakie będą nam niezbędne oraz do wykonania odpowiednich czynności:Wniosek do Komendanta Policji właściwego do miejsca zamieszkania/zameldowania.

Zaświadczenie z klubu o przynależności.

Kserokopia patentu strzeleckiego (najlepiej potwierdzona za zgodność przez notariusza/prawnika - koszt ok. 10 zł za stronę)

Kserokopia licencji PZSS (treść j.w.)

Kserokopia dowodu osobistego (treść j.w.)

Kserokopia badań lekarskich (treść j.w.)

Uiszczamy opłatę skarbową oraz drukujemy dowód uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 242 zł - właściwy dla danego WPA

Dwa zdjęcia do legitymacji - takie jak na dowód będą OK

To wszystko wkładamy do koperty i nadajemy listem poleconym za potwierdzeniem odbioru do właściwego WPA/Komendanta Policji.Ważne jest to, aby dobrze umotywować wniosek.

Niektórzy szczegółowo rozpisują się jaką broń i do jakich celów konkretnie chcą kupić.

Osobiście jestem przeciwnikiem takiej praktyki bo wtedy ograniczamy siebie chociaż i tak decyzja zostanie wydana nie na konkretny typ broni, ale na ogólnie mówiąc rodzaj czyli np. boczny zapłon, centralny zapłon, strzelbę. A co jeżeli będziemy chcieli zamiast przykładowo kupić dwa pistolety centralnego zapłonu, a mamy promesę na jeden ogólnie centralny zapłon i jeden boczny zapłon, a trafia nam się okazja.Oczywiście nawet jak to wszystko sobie umotywujemy to WPA będzie chciało jeszcze szerszego umotywowania - chyba, że zrobi to tak szczegółowo, że nie będą mieli możliwości, aby się doczepić.Krok 6:

Czekamy.

WPA ma o ile mnie pamięć nie myli 30 dni na rozpatrzenie wniosku, ale mogą go przedłużyć o 14 lub 30 dni jeżeli wynikną jakieś komplikacje.Częstą praktyką WPA jest żądanie osobo-startów co jest niezgodne z prawem.

W takim przypadku należy odesłać (najlepiej poprzez klub) odpowiedź o podanie podstawy prawnej takiego żądania bo Ustawa o broni i amunicji nie przewiduje takowych dokumentów do wydania pozwolenia na broń palną.Krok 7:

Otrzymaliśmy decyzję o przyznaniu pozwolenia na broń w ilości egzemplarzy jaka nas interesuje.-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

W zasadzie tutaj już się skończyła nasza droga do uzyskania pozwolenia na broń, ale jeszcze kilka ważnych rzeczy:Krok 8:

Promesy.

Wpłacamy do WPA (nr konta ten sam co opłata skarbowa 242 zł) 17 zł x ilość promes jaką potrzebujemy.

Dostaliśmy pozwolenie na trzy jednostki broni palnej do celów sportowych to wpłacamy 3 x 17 zł = 51 zł.Należy pamiętać, że promesa jest ważna trzy miesiące i po upływie tego terminu (najlepiej przed) musimy ją odesłać.

Więc jeżeli nie planujemy od razu zakupić naszych przykładowych trzech jednostek broni to wystąpmy o taką ilość jaka nam potrzebna.

Z drugiej zaś strony w ciągu trzech miesięcy może trafić nam się okazja i nie będziemy musieli czekać do 14 czy 30 nawet dni za nową promesą. No i jest to tylko albo aż 17 zł + PP.Krok 9:

Zakup broni i szafy.

Niezwłocznie po zakupie broni, a w zasadzie jednocześnie z nim należy zakupić szafę/kasetę do przechowywania broni.

Szafa/kasety musi być przytwierdzona do elementu konstrukcyjnego budynku oraz musi posiadać zamek atestowany.

Kiedyś były to dwa zamki, a teraz jest jeden.

Osobiście zakupiłem z dwoma zamkami bo już od dłuższego czasu policja prowadzi prace nad utrudnieniem życia obywatelom posiadającym broń więc w toku tych prac może znowu wyniknąć to, że będą dwa zamki wymagane.

A wierzcie mi propozycje policji są absurdalne w tym względzie.Więc moja rada jest taka, że lepiej dołożyć te kilka złotych i mieć dwa zamki.Krok 10:

Rejestracja i wydanie legitymacji posiadacza broni.

W różnych WPA są stosowane różne praktyki więc:albo wysyłamy umowę kupna-sprzedaży broni, wniosek o zarejestrowanie danej jednostki broni palnej do celów sportowych oraz przy pierwszym razie należy napisać o wydanie legitymacji posiadacza,

albo jedziemy osobiście z bronią do naszego WPA gdzie pokazujemy broń oraz nam ją zarejestrują i wydadzą legitymację od ręki.

Administrator has disabled public posting. Please login or register in order to proceed.
There are 0 guests and 0 other users also viewing this topic

Board Info

Board Stats
 
Total Topics:
254
Total Polls:
0
Total Posts:
1961
User Info
 
Total Users:
440
Newest User:
bitex
Members Online:
0
Guests Online:
164

Online: 
There are no members online

Sklepy

Współpracujemy